انواع شیر برقی پنوماتیک

شیر برقی پنوماتیک وسیله ای است که جریان مایعات و گاز ها را به صورت کاملا مناسبی کنترل می کند. به طوری که سیال ، یعنی آبی که قرار است در سیستم توسط پمپ ها به چرخش در آید، به شیر می رسد سپس شیر برقی پنوماتیک مسیر عبور آن را قطع و وصل می کند. این وسیله کاربرد های زیادی دارد به همین دلیل است که در این مقاله از وب سایت نیکا کورپ به بررسی شیر برقی پنوماتیک می پردازیم، بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

شیر برقی پنوماتیک :

همان گونه که بیان شد، شیر برقی پنوماتیک در اصل شیری است که با کمک اعمال نیروی الکتریکی کار می کند و مقدار جریان هوا را در یک سیستم پنوماتیک فرآیندی قطع ، وصل و یا تنظیم می کند. شیر پنوماتیک به یک مکانیزم بویین برقی که قدرت قطع و وصل جریان هوا و یا کنترل آن را بر عهده دارد متصل می باشد.

لازم به ذکر می باشد که وقتی که به بوبین یک ولتاژ خاص وارد می شود ، آنگاه یک میدان مغناطیسی بزرگ به وجود می آید در نتیجه نیرویی به یک آرمیچر یا یک پیستون وارد می شود که باعث ایجاد تغییراتی می شود. شیر برقی پنوماتیک می تواند دو پورت و یا سه پورت ورودی و خروجی داشته باشد ،به نکات زیر توجه کنید :

 • در حالتی که دو پورت ورودی و خروجی داشته باشد نشان دهنده این است که شیر تک حالته است و به صورت قطع و وصل عمل می کند.
 • این نوع شیر در مقابل شیرهای دستی و مکانیکی در عملکرد خود توان محدودی دارد و به همین دلیل لازم است که این توان محدود به بهترین و بیشترین بازده ممکن به کار رود.

این شیر از پرکاربرد ترین شیرها در صنعت می باشد، از کاربردهای مختلف شیر برقی پنوماتیک، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • صنایع غذایی
 • داروسازی
 • صنایع شیمیایی
 • صنعت خودروسازی و ..

انواع شیر برقی پنوماتیک :

لازم به ذکر است که از تجهیزات پنوماتیکی لازم در هر سیستم پنوماتیکی برای کنترل جهت هوای فشرده، شیر برقی پنوماتیک (شیر کنترل جهت پنوماتیک) می باشد. انواع شیر برقی پنوماتیک شیرهای ۲/۲,۳/۲,۵/۲ و ۵/۳ می باشد که پرمصرف ترین شیر، شیر ۵/۲ تک بوبین می باشد که به وسیله آن می توان عمل قطع و وصل جریان ارسالی هوا به سمت سیلندر یا جک پنوماتیک را انجام داد. انواع شیر برقی پنوماتیک بر اساس دریچه های آن تقسیم بندی می شود که تقسیم آن ها به صورت زیر می باشد:

 • دریچه با عملکرد مستقیم
 • دریچه های هدایت کننده
 • دریچه های دو طرفه

از متداول ترین سایزهای شیر برقی پنوماتیک به صورت زیر می باشد :

 • سایز ۱/۴  اینچ
 • ۱/۲ اینچ

نکات بسیار مهم :

 • انتخاب سایز شیر پنوماتیک بر اساس اندازه قطر پیستون سیلندر پنوماتیک انجام می پذیرد.
 • این نوع شیرها در سایزهای ۳/۸ و ۳/۴ اینچ هم تولید شده که استفاده از این سایزها در سیستم های پنوماتیکی کمتر می باشد.
 • شیر کنترل جهت بر اساس نوع نصب به دو صورت شیر کنترل جهت خطی یا کتابی و شیر کنترل جهت ISO تولید می شوند که در نوع ISO نصب شیر  نیازمند بلوکه زیرشیری متناسب با سایز شیر می باشد.

  انواع شیر پنوماتیک کدام است ؟

  ۱_  شیر پنوماتیک برقی برای کنترل جهت

  ۲_ شیر پنوماتیک توزیع کننده پیلوت دار

  ۳_  شیر پنوماتیک برای کنترل فشار

  ۴_ شیر پنوماتیک مدل متعادل کننده پروپشنال

  ۵_ شیر پنوماتیک دستی

  شیر برقی پنوماتیک کنترل جهت دار :

  شیرهای راه دهنده برای قطع و وصل انرژی هوای فشرده مورد استفاده قرار می گیرد و به شکل زیر مورد استفاده قرار می گیرند :

  ۱_ عناصر سیگنال دهنده

  ۲_ عناصر پردازش

  ۳_ عناصر کنترل

  شیر برقی کنترل فشار :

  ۱_ شیرهای محدود کننده فشار : این شیرها معمولا بعد از کمپرسور قرار می گیرند و فشار ورودی را تحمل می کنند

  ۲_ شیرهای تنظیم کننده فشار : این شیرها صرف نظر از نوسانات درون سیستم ، فشار را ثابت و یکنواخت نگه می دارد.

  ۳_ شیرهای تابع فشار : این شیرها در صورتی که یک سیگنال وابسته به فشار جهت هدایت یک سیستم کنترلی نیاز باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

  شیر برقی پنوماتیک کنترل جریان :

  این شیرها از طریق ایجاد گلویی و همچنین محدود کردن گذرگاه هوای فشرده در جهت خاص سبب کم شدن جریان می شوند و نهایتا جریان را کنترل می کنند.

  انواع عملکرد شیر برقی کدام است؟

  لازم به ذکر است که شیر برقی برخلاف شیر دستی با بکارگیری نیروی برق و مغناطیس عمل می کند. شیرهای برقی در هر جایی که نیاز به کنترل خودکار جریان سیال باشد مورد استفاده قرار می گیرند. شیر برقی پنوماتیک یک واحد کنترلی است که وقتی انرژی الکتریکی کم یا خاموش می شود جریان سیال را قطع، وصل یا تنظیم می کند. از لحاظ عملکرد، شیر برقی پنوماتیک به دو حالت زیر تقسیم بندی می شوند :

  ۱_ عملکرد مستقیم :

  شیر برقی های مستقیم ساده ترین نوع هستند که در آن پیستون توسط یک فنر کوچک پایین نگه داشته می شود تا شیر بسته بماند . زمانی که جریان الکتریکی در مدار برقرار می شود میدان مغناطیسی به وجود می آید که در نتیجه آن پیستون بالا می رود و دریچه یا سوپاپ باز می شود و باعث می شود تا مسیری برای سیال فراهم شود .

  ۲_ عملکرد غیر مستقیم :

  این مدل از شیر برقی برای باز و بسته شدن دریچه از اختلاف فشار سیال استفاده می کند و نیاز به فشاری معادل ۰.۵ بار دارد. بخش ورودی و خروجی آن توسط یک واسط لاستیکی به نام دیافراگم از یکدیگر جدا می شود . این دیافراگم یک حفره دارد که سیال می تواند از طریق آن به بخش بالایی جریان برود. شیر برقی های غیر مستقیم معمولا برای یک جهت جریان استفاده می شود. از این نوع معمولا برای سیستم های آبیاری و کارواش که نیاز به فشار کافی و جریان بالا دارند استفاده می شود.