انواع جک پنوماتیک


در صنایع و مشاغل متفاوت از ابزار های بسیار متنوعی استفاده میشود که یکی از آن ها جک پنوماتیک است و در این مقاله قصد داریم تا درمورد جک پنوماتیک توضیح دهیم و بگوییم که منظورمان از این ابزار چیست؟مواردی که در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرند عبارت اند از:

 

  • تعریف جک پنوماتیک
  • اجزای تشکیل دهنده جک پنوماتیک
  • انواع جک پنوماتیک

 

تعریف جک پنوماتیک

 

جک پنوماتیک یا سیلندر پنوماتیک، از تجهیزات اصلی هر سیستم پنوماتیکی بوده که به نام عملگر پنوماتیک نیز شناخته می شود.جک پنوماتیک را به عنوان یک سیلندر هم میشناسند و به همین دلیل میتوان توضیحات کامل تری را نیز به آن اضافه کرد.

 

سیلندر و یا جک پنوماتیک در واقع یک تجهیز و سیستم است که نحوه عملکرد و کارکرد آن با استفاده از باد است. باید گفت که سیلندر و جک پنوماتیک از قدرت هوای فشرده شده استفاده می کند تا حرکت های طولی و رفت و برگشت را میسر شود.افرادی که با جک و یا سیلندر پنوماتیک آشناییت دارند، به احتمال خیلی زیاد با جک هیدرولیک هم آشنا هستند و میدانند که چیست و چگونه عمل می کند؟

 

اجزای تشکیل دهنده جک پنوماتیک

 

پس میتوان گفت که عملکرد سیلندر پنوماتیک شبیه به جک هیدرولیک است ولی تنها تفاوتی که در آن ها وجود دارد این است که، در سیلندر پنوماتیک هوا یک سیال است که به سادگی در دسترس است و به همین دلیل کارکرد و عملکرد آن بسیار ساده تر است.

 

جک پنوماتیک از اجزایی تشکیل شده است که عبارتند از:

 

  • بدنه
  • پیستون
  • پکینگ
  • اتصالات تشکیل شده

 

انواع جک پنوماتیک

 

از انواع جک پنوماتیک می توان به جک چهار میل مهار، جک چهارگوش پروفیلی (میل مخفی)، جک قلمی، جک کتابی و … اشاره کرد. سیلندر های پنوماتیک از نظر عملکرد به دو صورت جک یکطرفه و جک دو طرفه ساخته می شوند، که نحوه عملکرد جک پنوماتیک یکطرفه به صورت حرکت رفتی به واسطه هوای فشرده و حرکت برگشتی به وسیله شفت جک از طریق وزن روی جک و فنر پشت پیستون می باشد.

 

برای انتخاب و خرید جک پنوماتیک باید مقدار نیرویی که قرار است جک وارد کند و همچنین مقدار فشار کاری و کورس جک را محاسبه کرد، تا با استفاده از این اطلاعات بتوان جکی با قطر پیستون مناسب را برگزید.البته در صورتی که قصد نصب سنسور را بر روی جک داریم باید حتماً جک پنوماتیک مگنت دار را خریداری کنیم، که تمامی اطلاعات ذکر شده روی برچسب بدنه جک آورده شده و می توان با استفاده از کاتالوگ محصول، مشخصات جک پنوماتیک را به دست آورد. در ادامه در مورد قیمت ساخت جک هیدرولیک در انواع مختلف بحث می نماییم.