انواع فشار شکن هیدرولیک

ساده‌ترین تعریفی که می‌‌توان از شیرهای فشارشکن یا pressure relief valves ارائه داد این است که این شیرها به طور اتوماتیک یا دستی افزایش فشار زیاد و متغیر ورودی را کاهش می‌دهند وبه فشار ثابت خروجی تبدیل می‌کنند.

 

وظیفه شیرهای فشار شکن

 

در صورتی که شرایط به گونه ای تغییر کند که باعث شود فشار در یک سیستم تا سطح خطرناکی افزایش یابد، شیر فشارشکن می‌تواند تنها وسیله‌ای باشد که از آسیب فاجعه‌ بار جلوگیری کند.بهره‌گیری از انواع شیر های فشار شکن با کاهش فشارهای ناخواسته در شبکه به مقدار زیادی از هدر رفتن سیال و یا انرژی جلوگیری خواهد کرد و می‌‌تواند بسیاری از هزینه‌های انتقال را کاهش دهد. بنابر آنچه به اختصار گفته شد، لزوم استفاده از شیر های فشار شکن به صورت ملموسی از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه به صورت مفصل در رابطه با شیر های فشار شکن بحث خواهیم کرد.

 

عملکرد شیر های فشار شکن

 

عملکرد شیرهای فشار شکن بر طبق کنش و واکنش میان دو نیروی متضاد مجاور یکدیگر است. نیروی به وجود آمده از سوی سیال سبب بستن مسیر جریان می شود و نیروی مخالف از سوی فنر گرفته و تمایل به باز کردن مسیر جریان دارد. هر دو نیرو با هدف خنثی سازی همدیگر وارد عمل می شوند و به علت خاصیت واکنشی متغیر فنر که متناسب با تغییرات ورودی طراحی شده، فشار خروجی به صورت پایدار باقی خواهد ماند.

 

هر آنچه باید درباره شیر فشار شکن هیدرولیک بدانید

 

در مقاله شیر کنترل فشار  (شیر تنظیم فشار هیدرولیک) انواع شیر فشارشکن هیدرولیک  به طور کامل بیان شده است. اساس طرز کار شیر فشارشکن هیدرولیک با استفاده از غلبه نیروی سیال بر پاپت یا ساچمه ای است که تحت فشار نیروی فنر پشت سر خود است. به طوری که با افزایش فشار، پاپت حرکت کرده و روغن از پمپ به مخزن تخلیه می شود. فشارشکن هیدرولیک یا همان رلیف ولو ها از لحاظ نوع نصب به چهار دسته تقسیم بندی میشود :

 

 1. فشارشکن سر راهی
 2. فشارشکن کارتریجی
 3. فشارشکن زیرشیری
 4. فشارشکن بلوکی

 

قیمت شیر فشارشکن هیدرولیک با توجه به نوع نصب آن و همچنین شرکت سازنده رنج متفاوتی دارد. به طوری که فشارشکن های سر راهی ارزانترین فشارشکن و فشارشکن های برقی  بلوکی گرانترین نوع فشارشکن ها به حساب می آیند، که با توجه به میزان روغن عبوری و نحوه نصب در مدار انتخاب و خریداری می شوند. در ادامه در مورد قیمت انواع فشارشکن هیدرولیک بحث و راهنمای خرید فشارشکن هیدرولیک مناسبی در اختیار شما قرار خواهیم داد.

 

شیر کنترل فشار هیدرولیک

 

طبیعتا در هر سیستم و مدار هیدرولیکی شیر های کنترل فشار هیدرولیک وجود دارند. میتوان گفت وظیفه اصلی این نوع شیر ها محافظت از پمپ و مدار در برابر افزایش فشاری است که به صورت ناخواسته امکان بروز آن در مدار وجود دارد. عمده ترین و پرمصرف‌ترین شیر های کنترل فشار هیدرولیک رلیف ولو ها، ردیوسینگ ها، آنلودر ها و کانتربالانس ها می‌باشند که با توجه به نیاز مدار به کار گرفته می‌شوند. این نوع شیر ها مانند شیر های کنترل جریان با روش نصب به صورت سرراهی، بلوکی و زیرشیری تولید می‌شوند.

 

شیر کنترل فشار هیدرولیک چیست؟

 

انرژی هیدرولیک توسط یک محرک اولیه که عموماً الکتروموتور می باشد، پمپ هیدرولیک را به گردش در می آورد. اصولا طبق اصل سوم هیدرولیک، فشار در اثر مقاومت در مسیر به وجود می آید. به بیان دیگر فشار هیدرولیک با مقاومت بار در برابر جریان پمپ هیدرولیک به وجود می آید. پمپ هیدرولیک نیز می بایست در برابر این فشار به وجود آمده مقاومت کند.

 

حال اگر شرایطی خاص و یا غیر قابل پیش بینی شده در مدار هیدرولیک به وجود آید، احتمال آسیب دیدن پمپ و سایر اجزا و تجهیزات، اتلاف توان و افزایش دما در مدار هیدرولیک بسیار زیاد خواهد بود. لذا می باید ایمنی مدار را به نحو قابل محسوسی افزایش داد که در بهترین حالت بتوان حداکثر فشار سیستم و حداکثر جریان پمپ را کنترل کرد.

 

شیر کنترل فشار هیدرولیک

 

شرایطی که لزوم کنترل فشار را در پی دارد به قرار زیر می باشد :

 • در طول کارکرد زمانی مدار فعالیتی در مدار صورت نگیرد و پمپ نیز متوقف نشود.
 • به هر دلیلی سیلندر در یک موقعیت نامطلوب متوقف شود.
 • سیلندر می باید در انتهای کورس خود به مدت زمانی زیاد بماند.
 • یک نیروی پیش بینی نشده و یک فشار مضاعف بر مدار تحمیل شود.

 

در یک سیستم هیدرولیک توان خروجی، تابعی از فشار و جریان روغن می باشد. بنابراین در راستای دستیابی به یک مدار هیدرولیکی پارامترهای زیر از اهمیت بالایی برخوردار هستند :

 

 1. فشار سیستم
 2. ابعاد و اندازه های سطح مقطع های مربوط به شیر ها و سیلندرها
 3. مقدار دبی سیستم

 

حداکثر نیروی مورد نیاز توسط سیلندر تابعی از حداکثر فشار سیستم و سطح مقطع پیستون و میله پیستون بوده لذا جهت کنترل دقیق نیروی ایجاد شده در سیلندرها، بستگی به کنترل دقیق سطح فشار سیستم دارد. در نتیجه سایر اجزای مورد استفاده در مدار هیدرولیک را در مقابل تنش های غیرمجاز، محافظت می نماید. شیر های کنترل فشار تجهیزاتی در سیستم های هیدرولیکی می باشند که به وسیله آنها می توان فشار سیستم را تعیین، محدود و یا کاهش داد. به طور کلی فشار سیستم یک مدار هیدرولیکی تحت تاثیر آنها قرار می گیرد.

 

این شیر ها همانند شیر های کنترل جهت به صورت نرمال باز و نرمال بسته نیز می توان تقسیم بندی نمود. هنگامی که جریان روغن از دهانه ورودی به شیر کنترل فشار وارد می شود از طرف دهانه خروجی نتواند خارج شود، فشار به قدری بالا می رود که شیر کنترل فشار در حالت عدم تعادل قرار گیرد.

 

از سوی دیگر در شیر های کنترل فشاری که در حالت نرمال باز هستند، جریان روغن آنقدر از شیر عبور می کنند که شیر کنترل فشار به سمت تعادل حرکت نماید. در این حالت جلوی عبور یک قسمت از جریان یا کل آن را مسدود می نماید. از مهمترین شیر های کنترل فشار عبارتند از:

 

انواع شیر کنترل فشار هیدرولیک

 

 • شیر اطمینان ساده
 • شیر اطمینان ترکیبی
 • شیر کاهنده فشار
 • شیر بی بار کننده
 • شیر متعادل کننده
 • شیر ترتیبی
 • سوئیچ فشاری

 

فاکتوری که در بین انواع شیر کنترل فشار هیدرولیک مشترک است نحوه عملکرد این شیرها می باشد. همه آنها طبق تعادل ایجاد شده بین نیروی فنر و فشار روغن عمل می کنند. به طور کلی می توان به کمک شیر کنترل فشار هیدرولیک، فشار سیستم های هیدرولیک را تعیین، محدود و یا کاهش داد؛ به بیانی دیگر وظیفه شیر کنترل فشار هیدرولیک حفاظت از سیستم در برابر تغییرات ناگهانی فشار است. در زیر روند رخ داده در شیر کنترل فشار هیدرولیک را مشاهده می کنیم.

 

 فشار شکن مدولار هیدرولیک

 

فشار شکن مدولار هیدرولیک ، شیرهای کاهنده فشار با عملکردی متفاوت از شیرهای فشار شکن که از فشار ورودی ( برای مثال پمپ) متأثر میشوند شیرهای کاهنده فشار برای تأثیر گذاری بر فشار خروجی سیستم اصلی یا فرعی ( برای مثال فشار اکچوئیتور ) گردیده اند .

 

مزایا و معایب شیرهای فشارشکن

 

از مزایای شیرهای فشارشکن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. طراحی آن ها بسیار ساده و با هزینه کم انجام می شود.
 2. نشتی خارجی را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد.
 3. نگهداری از شیرهای فشار شکن آسان است.
 4. برای بارگذاری در شیر به هیچ نیروی خارجی نیاز نیست.
 5. به دلیل عدم وجود بسته بندی، نشتی خارجی و هم چنین منبع اصطکاک بالا حذف می شود.
 6. قابل‌ استفاده برای مایعات، گازها و بخارها می باشند.