انواع پمپ هیدرولیک دنده ای


انواع پمپ هیدرولیک دنده ای

پمپ هیدرولیک دنده ای یکی از پر استفاده ترین پمپ های هیدرولیک در صنعت محسوب می شود که از نوع پمپ های جابجایی مثبت بوده که همواره مقدار ثابتی از سیال را به سمت خروجی هدایت می نماید. این محصولات دارای  قدرت مکش بسیار بالایی می باشند. از ویژگی های مثبت این نوع پمپ این است که قابلیت پمپ کردن سیالات متعدد با انواع ویسکوزیته را دارا هستند.

 

نقش سیستم های تاثیرگذار هیدرولیکی در روند انجام فعالیت های دشوار مکانیکی بر هیچ اهل فنی پوشیده نیست. وقتی که قرار است یک جریان قدرتمند و پیوسته از سیالی را در یک محیط صنعتی پمپاژ کنیم، باید از پمپاژهای قدرتمندی بهره مند باشیم.

 

موتورها و پمپ هیدرولیک دنده ای از اجزای هیدرواستاتیک به شمار می روند. در تمام ماشین های هیدرواستاتیکی ،روش تبدیل گشتاور مکانیکی به فشار روغن و حجم جابه جایی و یا بلعکس، یکسان است. در همه ی این ماشین ها ،حجمی از سیال محبوس و سپس به جلو رانده می شود.

 

هر نوع پمپ طراحی شده برای سیالات نمی تواند تحت فشار کاری بالای تجهیزات صنعتی کارایی کافی داشته باشد. گاها قدرت فشار مورد نیاز در کارکرد این سیستم های هیدرولیکی آنچنان بالا است که نمی توانیم از طراحی هر نوع پمپی برای تکمیل عملیات آنها استفاده کنیم. انواع پمپ هیدرولیک دنده ای در دسته مدل های قدرتمند و کارایی صنعتی قرار می گیرند. این دسته از پمپ ها می توانند در جابجایی انواع سیالات پرفشار تا پرچگال مورد استفاده باشند.

 

پمپ هیدرولیک دنده ای در یک طراحی جابجایی مثبت از انواع پمپ ها قرار می گیرد. پمپی که می ‌خواهد با بهره مندی از یک ایده ساده شرایط پمپاژ طیف گسترده ‌ای از سیالات را بر عهده داشته باشد. اما آن ایده ساده در طراحی پمپ هیدرولیک دنده ای کدام است؟

 

شناختی مقدماتی برای درک کار پمپ هیدرولیک دنده ای

 

اصولا دو ایده کلی برای ایجاد یک خط پمپاژ انواع سیالات وجود دارد. ایده اول آن است که سیال را در مدخل های ورودی با خود برداریم و در مدخل های خروجی تحویل دهیم. چیزی شبیه به پمپ های ساده پروانه ای که در کولرهای آبی شاهد کارکرد آنها هستیم.

 

در این ایده گویی یک چاقو برداشته ایم و هر بار قسمتی از سیال را بریده، به سمت خروجی هل می دهیم. در این روش شاید بتوانیم به سطح دبی بالایی برسیم؛ اما هرگز نمی توانیم قدرت و فشار بالایی را تولید کنیم. چرا که در این ایده خود سیال علاقه ‌ای به جابجا شدن ندارد و اصولاً در مواجه بودن با مدخل خروجی پمپ مقاومت می کند.

 

اما در ایده دوم که اسلوب طرح ساخت انواع پمپ های جابجایی مثبت است، قرار است شرایط مکش سیال را ایجاد کنیم. در این ایده کافی است در یک محفظه بسته که در مسیر مدخل ورودی سیال قرار دارد، یک شرایط خلأ گونه ایجاد کنیم. در این حالت این خود سیال است که مشتاقانه در فضای مورد نظر ما مکیده خواهد شد. آنگاه اگر این سیال مکیده شده را به سمت مدخل خروجی پمپ هدایت کنیم، می توانیم یک خط پمپاژ بسیار قدرتمند و پرفشار را پدید آوریم.

 

انواع پمپ های پیستونی بهترین مدل ها در خلق چنین مکش هایی هستند. اما آنها قابلیت تامین دبی سطح بالایی را ندارند. در این بین مدل هایی با نام پمپ هیدرولیک دنده ای طراحی شده اند که با قابلیت ایجاد مکش، جریان پمپاژ را تولید می ‌کنند و در عین حال می ‌توانند سطح دبی بالایی را همراه با یک خط پمپاژ پرفشار برقرار سازند. حال باید ببینیم که این پمپ هیدرولیک دنده ای چگونه تجهیزی است و چطور می تواند این خط پمپاژ قدرتمند را تولید نماید؟

 

طرح ساخت پمپ هیدرولیک دنده ای

 

تمام ایده ها در طراحی انواع پمپ هیدرولیک دنده ای در چند ایده کلی خلاصه می ‌شود. انواع پمپ هیدرولیک دنده داخلی، دنده خارجی، گوشواره ای، پیچی و… . اینکه هر کدام از این ایده ها در طراحی پمپ هیدرولیک دنده ای تابع چه قواعدی هستند، موضوعی است که در امتداد مقاله به آنها اشاره خواهد شد. اما در تمام این ایده ها در طراحی انواع پمپ هیدرولیک دنده ای یک اصل کلی حاکم است.

 

اینکه قرار است با در کنار هم بودن دو چرخ دنده، ماجرای پمپاژ سیالات را عملی سازیم. چرخ دنده هایی که قرار است با ایجاد یک اختلاف فشار باعث حرکت سیال از یک سمت به سمت دیگر پمپ باشند. برای رسیدن به این منظور لازم است تا پمپ هیدرولیک دنده ای در یک شرایط کاملا ایده آل با دقت بالا در نصب قطعات در کنار هم همراه باشد.به این ترتیب تکنولوژی بالای ساخت در طراحی یک پمپ هیدرولیک دنده ای باعث شده تا جمع معدودی از کارخانجات در عرصه ی طراحی تا تولید این مدل از پمپ ها فعالیت داشته باشند.

 

اصولاً در طرح ساخت تمامی مدل ها از پمپ هیدرولیک دنده ای، دو چرخ دنده که به ترتیبی مهندسی شده در کنار هم هستند، حضور پررنگی دارند. این دو چرخ دنده به شکل کاملا آب بندی شده و کاملاً دقیق و مهندسی شده در یک فضای بسته قرار خواهند گرفت.

 

محور یکی از این چرخ دنده ‌ها تحت تاثیر قدرت مولد که می تواند یک موتور برقی و یا بنزینی باشد به گردش در خواهد آمد. محور چرخ دنده دوم، هرزگرد است و این چرخ دنده تحت تاثیر گردش چرخ دنده اول در جهتی عکس خواهد چرخید. حال باید دید که از حضور این چنین نزدیک این دو چرخ دنده در جوار هم چطور می توانیم عملیات پمپاژی قدرتمند را نهایی کنیم؟

 

طرز کار پمپ هیدرولیک دنده ای

در مقدمات امر همراه با طرح ساخت پمپ هیدرولیک دنده ای صحبت از دو چرخ دنده داشتیم که به طور مهندسی شده و کاملاً دقیق در کنار هم قرار گرفته اند. یکی متحرک است و دیگری محرک. وقتی فضای اطراف این دو چرخ دنده کاملا محصور است و عملاً حجم بسیار اندکی برای قدرت مانور آنها در نظر گرفته شده است، چرخش این چرخ دنده ها باعث ایجاد یک به ‌هم ‌ریختگی فشار در دو سمت پمپ خواهد شد.

 

یک سوی فضای استقرار چرخ دنده ها در جوار مدخل ورودی پمپ است و سوی دیگر در کنار مدخل خروجی پمپ قرار دارد. حرکت چرخش گونه این دو چرخ دنده باعث کاهش فشار در سمت ورودی و افزایش فشار در سمت خروجی خواهد شد.

 

به این ترتیب سیال مانده در لوله های منتهی به مدخل ورودی همراه با کاهش سطح فشار، علاقه به ورود سریع به داخل پمپ پیدا می کند و در آن سوی ماجرا همراه با افزایش فشار در مدخل خروجی، سیال هدایت ‌شده چاره ‌ای جز خارج شدن با قدرت پمپاژ بالا ندارد.

 

در واقع وقتی چرخ دنده ها بر هم می لغزند، یک به هم ریختگی فشار در هر دو سمت خود ایجاد می ‌کنند. کاهش فشار عملیات مکش را نهایی می کند و افزایش فشار در آن سوی چرخ دنده ها ماجرای پمپاژ را در پمپ هیدرولیک دنده ای باعث می شود.

 

انواع پمپ هیدرولیک دنده ای

 

در هیدرولیک صنعتی و هیدرولیک راهسازی پمپ های هیدرولیک دنده ای مورد استفاده به دو دسته پمپ دنده خارجی و پمپ دنده داخلی (ماه و ستاره) تقسیم بندی می شوند. از این میان پمپ های پوسته آلومینیوم دنده خارجی به علت قیمت مناسب پر مصرف ترین پمپ هیدرولیک می باشند. پمپ های دنده ای همچنین با پوسته چدن هم تولید می شوند که عمده مصرف پمپ پوسته چدن در ماشین آلات راهسازی نظیر لودرها، بیل بکهو و جرثقیل ها می باشد. پمپ های دنده خارجی در بازه لیتراژ ۱ لیتری الی ۱۵۰ لیتری تولید شده که بر اساس تیپ پمپ و کمپانی سازنده فشار کاری قابل تحمل آنها از ۱۳۰ بار الی ۲۷۰ بار می باشد.

 

اکثر پمپ های هیدرولیک دنده داخلی با پوسته چدن تولید می شوند، پمپ پوسته چدنی بیشتر در سیستم هایی مانند دستگاه های تزریق پلاستیک که فشار کاری آنها بالا است به کار گرفته می شود و از مزایای پمپ دنده داخلی نسبت به پمپ دنده خارجی می توان به عمر کاری بالاتر و صدای تولیدی بسیار پایین اشاره کرد. قیمت پمپ دنده داخلی نسبت به پمپ دنده خارجی بالاتر بوده و این پمپ ها در بازه لیتراژ ۶ لیتر الی ۴۰۰ لیتر تولید شده و فشار کاری ۲۵۰ الی ۳۳۰ بار متفاوت است.

تشریح انواع پمپ هیدرولیک دنده ای

 

در تشریحی ساده سعی بر آن داشته ایم که دورنمایی از طرح ساخت پمپ هیدرولیک دنده ای را مطرح کنیم. اینکه این مدل از پمپ های هیدرولیکی با الگوی دو چرخ دنده که بر هم درگیر هستند کار می‌ کنند. عملکرد این دو چرخ دنده باعث ایجاد یک عدم تعادل فشار در سیال شده، قابلیت پمپاژ به راحتی تامین می‌ شود.

 

در این الگو یکی از چرخ دنده ها متصل به مولد که می تواند هر نوع موتور بنزینی و برقی باشد است و چرخ دنده دوم حالت هرزگرد دارد. این ایده ساده در عمل با دو طرح کلی پیاده سازی می شود. طرح هایی که معرف انواع پمپ هیدرولیک دنده ای هستند.

 

  •         پمپ هیدرولیک دنده ای خارجی
  •         پمپ هیدرولیک دنده ای داخلی

در هر کدام از این دو طرح، از دو چرخ دنده برای تامین پمپاژ سیال استفاده شده است. اما تفاوت در چگونگی درگیر شدن این دو چرخ دنده در یکدیگر می باشد.

طرح ساخت پمپ هیدرولیک دنده ای خارجی

 

احتمالا هر تجسمی که تا اینجای تشریح یک پمپ هیدرولیک دنده ای برای شما مطرح شده است، بر الگوی دو چرخ دنده باشد که در یک نقطه با هم در تماس هستند. تجسم شما از طرح ساخت پمپ هیدرولیک دنده ای کاملاً درست است؛ اما این طرح ساده ترین ایده برای کنار هم قرار دادن چرخ دنده ها می باشد. ایده ای که با طرح ساخت پمپ هیدرولیک دنده خارجی شناخته می ‌شود.

 

در الگوی ساخت پمپ هیدرولیک دنده خارجی، دو چرخ دنده مورد نظر ما غالباً به یک شکل و اندازه طراحی شده و در کنار هم قرار دارند. این مجموعه از دو چرخ دنده شبیه به هم در داخل یک محفظه محصور است.پوسته ای که دو چرخ دنده درگیر با هم را احاطه کرده است، یک شرایط کاملاً ایزوله شده را به وجود می آورد. به طوری که هر دو چرخ دنده به راحتی در داخل فضای آب بندی شده محفظه پمپ هیدرولیک دنده ای قابلیت حرکت دورانی دارند.

 

اما سیال نمی تواند از اطراف چرخ دنده ها از سمتی به سمت دیگر حرکت کند. همان طور که در ابتدای مقاله قید داشتیم، حرکت چرخ دنده ها بر هم باعث به هم خوردن تعادل فشار در سیال که از جانب مدخل ورودی وارد محفظه پمپ هیدرولیک دنده ای شده است، خواهد شد.

 

در گردش چرخ دنده ها بر هم، هر یک از دنده ها مقداری از سیال را با خود برداشته و به آن سوی محفظه در کنار مدخل خروجی پمپ هدایت می کند. از آنجا که این دو چرخ دنده در محیط خارجی هم می لغزند، نام پمپ هیدرولیک دنده ای خارجی بر آن نهاده اند.

 

پمپ هیدرولیک دنده ای خارجی از نمونه ‌های بسیار متداول در جابجایی انواع سیالات پرفشار می باشد. الگوی ساده در ساخت به همراه توانمندی بالا در پمپاژ سیالات دلیل کافی در کارایی و کاربرد سطح بالای این مدل از پمپ هیدرولیک دنده ای می باشد.

 

مزایای استفاده از پمپ هیدرولیک دنده ای خارجی

 

–      پمپ هیدرولیک دنده ای خارجی با توجه به حجم کم، قابلیت تامین فشار بسیار بالایی از سیالات را دارد. این ویژگی باعث می شود تا برای نصب شدن در فضاهای بسیار محدود، بهترین انتخاب باشند. از آنجا که در طراحی عموم ماشین ‌آلات غالباً حجم بسیار کمی در اختیار هر تجهیز قرار می گیرد، فشار بالا در حجم کم این نوع از پمپ بسیار مورد توجه قرار دارد.

–      طراحی ساده که تنها متکی بر گردش دو چرخ دنده بر روی هم می باشد باعث شده تا طرح ساخت انواع سایزها از پمپ هیدرولیک دنده ای خارجی بسیار ارزان قیمت باشد. قیمت کم یک دلیل جدی در سطح استقبال بالا برای استفاده از این نوع پمپ است.

–      در طرح ساخت یک پمپ هیدرولیک دنده ای خارجی قابلیت بسیار متنوع و سطح بالایی در تامین سرعت کاری پمپ داریم. پمپ در گستره بالایی از سرعت، قابلیت کاربردی دارد. به طور کلی در الگوی ساخت پمپ هیدرولیک دنده ای خارجی هیچ مانعی برای تامین سرعت کم و یا بسیار بالا وجود ندارد.

–       پمپ هیدرولیک دنده ای خارجی قابلیت بالایی در پمپاژ کردن انواع سیالات با سطح ویسکوزیته بالا دارد. طرح ساخت ساده که تنها متکی بر دو چرخ دنده است، هیچ حساسیت خاصی به سیالات بسیار چگال ندارد.

در این پمپ عملاً هیچ مجرای باریکی تعریف نشده است که در پمپاژ سیال با چگالی بالا مسدود شده و یا کارایی لازم را نداشته باشد. پمپ هیدرولیک دنده ای خارجی برای پمپاژ کردن انواع سیالات بسیار چگال بهترین است.

–       پمپ هیدرولیک دنده ای خارجی قابلیت پمپاژ سیالات در دماهای بسیار بالا را دارد. در ساخت پمپ هیدرولیک دنده ای خارجی از هیچ قطعه متحرک و یا ثابت پلاستیکی استفاده نشده است. پوسته یکپارچه و چرخ ‌دنده ‌های تمام فلزی در بطن پمپ هیدرولیک دنده ای خارجی قابلیت کاملی برای پمپاژ انواع سیالات در دماهای بالا را دارند.

از این رو سطح مصرف بالایی از این نوع پمپ هیدرولیک دنده ای در سطح پروژه ‌های بزرگ نیروگاهی، پالایشگاهی و صنایع بالادستی صورت می گیرد.

یک پمپ هیدرولیک دنده ای خارجی در دو طرح یک محوره و دو محور طراحی می‌ شود. این دسته ‌بندی بر الگوی نوع چرخ دنده به کار رفته در پمپ هیدرولیک دنده ای خارجی در نظر گرفته شده است.

برای ساخت چرخ دنده های این نوع پمپ از مدل های ساده و یا هلیکال (مارپیچی) استفاده می ‌شود. نوع هلیکال برای پمپ هیدرولیک دنده ای خارجی های خاصی که قرار است حرکت بسیار آرامی داشته باشند طراحی شده است. البته با حضور چرخ دنده های ساده نیز می توانیم حرکت ملایمی را برای سیال به وجود آوریم.

 

خرید پمپ دنده ای

 

انتخاب نهایی اکثریت در صنعت به پمپ چرخ دنده ای می رسد . دلیل این انتخاب  ویژگی هایی که این هیدروپمپ در دسترس ما قرار داده بسیاری از امورات چه در صنعت و چه موارد غیر از آن را پوشش می دهد . به این دلیل می باشد که مورد انتخاب توده زیادی از افراد قرار می گیرد.با توجه به اینکه انواع سیلات را با غلظت های مختلف و ویسکوزیته هایی متنوع یعنی معمولی یا رو به پایین یا بالا را سرویس  دهی می نماید . به همین دلیل اگر در ابتدا در پاراگراف پمپ دنده ای مطالعه نموده باشید برای این دستگاه  کاربرد های زیادی برای این پمپ در نظر گرفته شده می باشد.این در حالی است که آن  قادر به حمل و انتقال مقدار بالایی از سیالات با جریانی ثابت بدون کم و زیاد شدن فشار نیز می باشد. این پمپ از نظر خرید در بین سایر هیدروپمپ ها مزایا زیادی دارد که آن را با ارزشتر جلوه می دهد.

 

نحوه عملکرد پمپ دنده ای

 

این وسیله قابلیت جالبی دارد زیرا می تواند در هر دو سمت گردش و فعالیت کند . حال نیز جهت چرخش تغییر می کند و ورودی و خروجی پمپ جا به جا می گردد. این تغییر به صورت خودکار رخ می دهد و به جا به جایی اتصالات در این مورد نیازی  نخواهد داشت.  سطح تماس فیزیکی بین چرخ دنده ها هست که باعث حرکت سیال بین پورت ورودی و خروجی می شود. لبه های شعاعی خارجی و قسمت داخلی چرخ دنده ها باعث تشکیل قسمتی از سیال حرکتی است.

 

پمپ هیدرولیک دنده ای بوشی کامرشیال

 

شرکت آمریکایی کامرشیال هیدرولیک در‌حال حاضر بخشی از گروه پارکر محسوب می شود و همین امر موجب شده تا به عنوان یکی از بزرگترین مراکز متخصص در تولید محصولات هیدرولیکی تبدیل شود.پمپ هیدرولیک دنده ای بوشی کامرشیال سری ۳۰۰ از نوع پمپ هیدورلیک دنده خارجی محسوب می گردد که شامل بوش اند که همین ویژگی موجب شده تا در دورهای بالا و فشار کاری بیشتر  فعالیت داشته باشد. ساختار پوسته پمپ هیدرولیک دنده‌ای بوشی کامرشیال از سه تیکه چدنی (کلگی یا هد، سیلندر یا هوزینگ و درته) با فضای زیاد جهت قرار‌گیری دنده و بوش برنجی تقلیل دهنده اصطکاک تشکیل گردید که باعث قدرت، کارایی و دوام بالای پمپ هیدرولیک دنده ای بوشی کامرشیال در سخت‌ترین محیط‌ های عملکردی می شود.