پنوماتیک پی وی سی

پنوماتیک پی وی سی

لوله و شیلنگ های پنوماتیک به طور منظم در سیستم های پنوماتیک استفاده می شوند. آنها مسیری را برای حرکت هوا در کل سیستم فراهم می کنند. شیلنگ های پنوماتیک هوای فشرده را به سیستمهای مختلف پنوماتیک در سیستم مانند شیرآلات، ابزارها و سایر دستگاهها می رسانند. بهترین انتخاب اتصالات پنوماتیک به میزان گسترده ای به فشار عملیاتی که شما برای اجرای سیستم نیاز دارید بستگی دارد. با این حال، علاوه بر انتخاب اتصالات پنوماتیک مناسب، لازم است تا مجرایی که هوای فشرده را در اجزای مختلف سیستم توزیع می کند نیز با دقت انتخاب شود. طیف گسترده ای از شیلنگ و لوله های پنوماتیک با متریال و اندازه های مختلف وجود دارد. بنابراین مهم است که تفاوت بین آنها را تشخیص دهید تا مناسب ترین مورد را برای نیازهای خود انتخاب کنید. در ادامه با لوله و شلنگ پنوماتیک بیشتر آشنا خواهید شد.

شیلنگ پنوماتیک

شیلنگ و لوله اغلب به صورت مترادف استفاده میشود. این در حالی است که تفاوت قابل توجهی با هم دارند شیلنگ یک مجرای انعطاف پذیر با ساختار چند لایه است. از آنجا که شلنگ ها به دلیل فرسودگی و پارگی مدام در معرض تعویض هستند، اتصالات پنوماتیک شیلنگ ها دایم نیستند و به راحتی جدا میشوند. شیلنگ های هوا شامل انواع متفاوتی از نظر متریال، شکل و اندازه می شوند. برای مثال شیلنگ های فنری پنوماتیک درامتداد سیم فنری خود کشیده می شوند تا هوای فشرده را به اجزای سیستم توزیع کنند در حالی که فضای کمتری را اشغال می کنند. به طور کلی، شیلنگ ها با سیم یا سیم های بافته تعبیه شده درون آنها تقویت می شوند. شیلنگ های پنوماتیک از لاستیک و سایر مواد سبک بسیار انعطاف پذیرساخته شده اند و در برابر پیچ خوردگی مقاوم هستند.

لوله پنوماتیک

لوله های پنوماتیک اغلب چیزی بین شلنگ و لوله هستند. آنها نسبتاً سفت و سخت هستند اما درجاتی از انعطاف پذیری را نیز نشان می دهند. ساختار آنها بیشتراز مواد انعطاف پذیر ترموپلاستیکی است. لوله پنوماتیک معمولاً با قطر خارجی اندازه گیری می شود و از نظر متریال، اندازه و اشکال متفاوت هستند. این نوع اتصالات مناسب کاربردهای پزشکی، دارویی و صنعتی هستند. شیلنگ های پنوماتیک در مقایسه با لوله های پنوماتیک هزینه بیشتری دارند. بنابراین لوله پنوماتیک جایگزین متداول و مقرون به صرفه ای برای شلنگ پنوماتیک است.

ساختار لوله و شیلنگ پنوماتیک

متداول ترین نوع مواد مورد استفاده در ساخت لوله و شیلنگ مواد ترموپلاستیک است. در ادامه ما متداول ترین ترموپلاستیک ها مورد استفاده در ساخت لوله و شیلنگ های پنوماتیک را بررسی خواهیم کرد.

پلی اورتان

محبوب ترین نوع شیلنگ پنوماتیک ترموپلاستیک پلی اورتان است. پلی اورتان قوی، دارای انعطاف بالا و مقاوم در برابر سایش و پیچ خوردگی است. این نوع شیلنگ قابلیت کار با فشار کاری ۱۵۰ psi یا بالاتر را دارند. دارای رنگ های متفاوتی می باشند که به شناسایی آسان مدارهای پنوماتیک کمک می کند. علاوه بر این، شیلنگ ها مقاومت فوق العاده بالایی در برابر اشعه ماورا بنفش ایجاد می کنند که آنها را برای استفاده در فضای باز مناسب می کند. شما میتوانید شیلنگ های پلی اورتان شرکت راستین کار شامل شیلنگ پنوماتیک پلی اورتان، شیلنگ فنری پنوماتیک پلی اورتان با کوپلینگ و شیلنگ فنری پنوماتیک پلی اورتان را جهت بررسی بیشتر با کلیک بر روی انها مشاهده کنید.

پی وی سی

پی وی سی یا پلی وینیل کلراید (PVC) شفاف، سبک و انعطاف پذیر است. به طور کلی، پلی اورتان و PVC انعطاف پذیرترین مواد ترموپلاستیک هستند. علاوه بر این ، PVC بهترین گزینه برای لوله و شیلنگ های پنوماتیک فنری هستند. اگرچه در مقایسه با پلی اورتان PVC به سختی پلی اورتان نیست اما هنوز هم یک ماده بادوام، ارزان تر و بسیار انعطاف پذیر است که برای کاربردهای بیشمار مناسب است. از آنجا که شلنگ و لوله پنوماتیک PVC کاملاً شفاف هستند به طور ویژه از این شیلنگ ها در صنعت غذاها و دارو استفاده می شود. آنها راه حل مناسبی برای کاربردهایی هستند که در آن مشاهده جریان ضروری است.

نایلون

شیلنگ و لوله های پنوماتیک پلی آمید یا نایلون در مقایسه با پلی اورتان و PVC انعطاف پذیری کمتری دارند. این خصوصیات باعث می شود که شیلنگ و لوله نایلونی انتخاب مناسبی برای لوله کشی مستقیم و همچنین توزیع هوای فشرده شده در سراسر کارخانه باشد. نایلون دارای دامنه دمای بالا تا ۲۰۰ درجه فارنهایت است، همچنین دارای فشار کاری ۲۴۰-۳۵۰ psi است. اگرچه نایلون انعطاف پذیری کمتری دارد اما بسیارمقاوم، سبک، دارای شعاع خمش عالی و در برابر مواد شیمیایی مقاوم هستند. شما می توانید شیلنگ ناجین پلی آمید شرکت راستین کاررا که دارای کلیه ویژگی های مذکور می باشد جهت بررسی دقیق تر مشاهده کنید.

پلی اتیلن

اگر به دنبال سبکترین لوله و شیلنگ پنوماتیک هستید، پلی پروپیلن پاسخ نیاز شما است. لوله پلی پروپیلن بسیار سبک است به طوری که برروی آب شناور است.همچنین این نوع شیلنگ نسبتاً کم هزینه، دارای ثبات ابعادی وخصوصیات الکتریکی و مقاومت شیمیایی عالی است. آنها بسیار مناسب برای سیستم های پنوماتیک و صنایع تولید مواد غذایی می باشند. به علاوه این محصول دارای مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش بالا است که  آن را کاملاً مناسب برای کاربردهای فضای باز می کند.

PTFE

PTFE پلی تترا فلوئورو اتیلن یا تفلون از خانواده ترموپلاستیک ها است که اغلب به عنوان پوشش سطحی نچسب استفاده می شود. پلی تترا فلوئورو اتیلن، به دلیل خواص خاص خود از جمله دمای کاری گسترده، خاصیت خودروانکاری و مقاومت شیمیایی استفاده ی گسترده ای در صنعت دارد. لوله و شیلنگ پنوماتیک PTFE قابلیت تحمل فشار کاری و درجه حرارات بالاتری نسبت به تمامی مواد مذکور را دارد. آنها می توانند تا دمای ۵۰۰ درجه فارنهایت و فشار کاری تا ۳۷۲ PSI را تحمل کنند. علاوه بر این، آنها در برابر مواد شیمیایی و خوردگی مقاوم هستند و کاملاً با اتصالات پنوماتیک جفت می شوند. ویژگی منحصربه فرد دی الکتریک آنها را برای استفاده در کاربردهای الکتریکی ساکن و همچنین برنامه های حساس به الکتریسیته ساکن مناسب می کند.