پمپ پنوماتیک دیافراگمی

پمپ دیافراگمی نوعی پمپ‌ جابجایی مثبت است که از عمل رفت و برگشتی دیافراگمی از جنس لاستیک، ترموپلاستیک یا تفلون و شیرهای مناسب (شیرهای یکطرفه، شیرهای پروانه‌ای، شیرهای تخلیه یا شیرهای توپی) در هر طرف دیافراگم، جهت پمپاژ سیالات استفاده می‌کند.

مواردی که در این مقاله مورد مطالعه قرار میگیرند:

 

  • تعریف پمپ پنوماتیک دیافراگمی
  • کاربرد پمپ پنوماتیک دیافراگمی
  • انواع پمپ دیافراگمی
  • مزایای پمپ پنوماتیک دیافراگمی
  • تعمیر پمپ های دیافراگمی و راه اندازی پمپ دیافراگمی
  • مشخصات فنی پمپ های دیافراگمی
  • جنس پمپ دیافراگمی از چیست ؟
  • نحوه عملکرد دستگاه پمپ پنوماتیک دیافراگمی

 

پمپ پنوماتیک دیافراگمی

پمپ دیافراگمی که با عناوین پمپ پنوماتیکی و پمپ پنوماتیک دیافراگمی هم شناخته می شود یکی از پر کاربردترین پمپ ها در صنایع مختلف می باشد. از انواع پمپ دیافراگمی می توان به پمپ دیافراگمی دستی، پمپ دیافراگمی برقی، پمپ دیافراگمی هیدرولیکی و پمپ دیافراگمی پنوماتیکی اشاره داشت که در حال حاضر پمپ دیافراگمی پنوماتیکی بیشترین استفاده را دارد.

 این نوع پمپ ها از نوع جابجایی مثبت بوده که اساس کار مدل پنوماتیکی این سری از پمپ بر اساس حرکت رفت و برگشتی دیافراگم های پمپ می باشد به طوری که با حرکت دیافراگم ها در محفظه با افزایش حجم سیال به داخل پمپ رانده شده و با کاهش حجم سیال با فشاری بین ۸ الی ۱۰ بار از آن خارج می شود.

 پمپ های دیافراگمی از نظر جنس بدنه به انواع بدنه از جنس آلومینیوم، پلی پروپیلن، استنلس استیل و … تقسیم بندی می شود. همچنین آب بند های پمپ پنوماتیک دیافراگمی از مواد مختلفی نظیر تفلون، نیتریل، وایتون و … ساخته می شود که بسته به نوع سیال مصرفی پمپ نوع آب بند پمپ انتخاب می شود.

کاربرد پمپ پنوماتیک دیافراگمی

پمپ های دیافراگمی در صنایع مختلفی همچون نفت و گاز، دارویی، غذایی و خوراکی، رنگ و چسب، پتروشیمی، کاشی و سرامیک و … کاربرد دارد که می توان برای پمپاژ سیالات با درجه ویسکوزیته متفاوت و مواد مختلفی نظیر انواع روغن ها، گریس ها، مواد نفتی، انواع سس ها، شربت، نوشیدنی ها، رزین و چسب، رنگ ها و حلال های صنعتی و اسید ها را پمپاژ کرد.

نحوه عملکرد دستگاه پمپ پنوماتیک دیافراگمی

پمپ های دیافراگمی دارای شیرهای یک طرفه ای هستند که میتواند زبانه ای، توپی و سوپاپی باشد. البته در برخی از پمپ های دیافراگمی دیده شده است که هر سه زبانه در شیر های یکطرفه آن ها وجود دارد.همانطور که میتوان حدس زد، شیر هایی که دارای زبانه ای باشند به سادگی میتوانند ذرات جامد ریز را از خود عبور دهند و مکش کنند.

 

برخی از پمپ ها هستند که خروجی شان در قسمت پایین آن ها قرار دارد که انتقال سیال ویسکوز با دبی پایین و فشار بالا به علت عدم خروج هوای داخل محفظه، جابجایی پمپ کاهش می یابد مگر این که دبی سیال بالا بوده و هوا همراه سیال تخلیه شود.

 

برخی دیگر از پمپ های دیافراگمی هستند که با شیر های توپی ساخته شده اند که میتوان گفت یکی از مرغوب ترین پمپ های دیافراگمی هستند. شکل ظاهری این پمپ بدین صورت است که ورودی این دستگاه ها در قسمت پایین محفظه دیافراگم به کار بسته شده است و خروجی آن ها نیز در قسمت بالای محفظه قرار دارد.

 

به دلیل همین طراحی و شکل ظاهری است که گازهای موجود در داخل محفظه پمپ به دلیل سبکی همراه سیال به راحتی تخلیه میشوند و از طرفی با قرار گرفتن خروجی در قسمت بالای پمپ، هوا یا بخار داخل پمپ به سادگی همراه سیال از محفظه خارج شود.

 

انواع پمپ دیافراگمی

پمپ های دیافراگمی به سه نوع اصلی تقسیم می‌شوند:

۱. پمپ دیافراگمی که یک سمت دیافراگم  سیالی که پمپاژ می‌شود و در سمت دیگر با هوا یا سیال هیدرولیک قرار دارد. انعطاف دیافراگم باعث افزایش و کاهش حجم محفظه پمپ شده و یک جفت شیر یک‌طرفه مانع بازگشت سیال و ایجاد جریان معکوس می‌شود.

۲. پمپ‌های دیافراگمی با جابجایی مثبت حجمی که در آن‌ها محرک اصلی دیافراگم، الکتریکی-مکانیکی بوده و به وسیله یک الکتروموتور متصل به میل‌لنگ یا گیربکس و یا کاملاً مکانیکی مثل یک اهرم یا دسته به حرکت درمی‌آید. در این روش دیافراگم با یک عمل مکانیکی ساده منعطف شده و یک سمت دیافراگم به هوا باز می‌شود.